Parku Divjake – Karavasta me rekord turistesh kete vit

Written by on 22/08/2018

 

Mbi 30 mije turiste  kane vizituar nga janari deri ne  muajin korrik nje nder parqet kombetare me te bukura te vendit, ate  te Divjake –Karavasta, ose 50% me shume se ne 2016. Sipas specialisteve kjo eshte bere e mundur fale investimeve  te kryera si ngritja e qendres se vizitoreve, ku ata mund te marrin sherbime te ndryshme kundrejt nje pagese modeste. Ne kete park vizitoret kane mundesi te shetisin me varka  apo biçikleta. Se fundmi atje eshte ngritur edhe nje kulle 12 kateshe per vrojtimin e  parkut kombetar. Vetem per korrikun  parkun e kane vizituar rreth 12 mije turiste te huaj  kryesisht nga  Franca, Gjermania, Belgjika, Shtetet e Bashkuara , Polonia dhe Çekia.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist