Nuk ka hapje negociatash këtë verë

Written by on 19/06/2019

 

 

Komisioneri i Bashkimit Europian për Politikat Europiane tëë Fqinjësisë dhe Negociatave, Johannes Hahn, ka konstatuar se dyert e BE-së do të rrinë ende të mbyllura për Shqipërinë. Negociatat sipas eurokomisionerit nuk dot të hapen të paktën edhe për këtë verë, duke theksuar se duhet më shumë kohë për të vlerësuar rekomandimet e Komisionit Europian. Vendet më skeptike që pengojnë çeljen e negociatave janë Gjermania, Franca dhe Danimarka. Eurokomisioneri ka thënë se shpreson për një vendim përfundimtar në muajin tetor.

epa04647043 Federica Mogherini (L), High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy holds a joint news conference with European Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn (R) at the EU Commission headquarters in Brussels, Belgium, 4 March 2015. The European Commission launches a consultation on the future of the European Neighbourhood Policy (ENP) has a vital interest in building strong partnerships with its neighbours as recent developments in the region have increased the challenges from economic pressures to irregular migration and security threats. EPA/JULIEN WARNAND


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist