Njihuni me “Ishullin e Pasqyrave” , aty ku jetojne 100 binjake!

Written by on 17/09/2018

Nje ishull i vogel tropikal ne Filipine eshte njohur si ‘Ishulli i pasqyrave’ pasi aty jetojne 100 binjake, te cilet dominojne popullsine e vogel.Shkollat, shtepite dhe familjet ne ishullin e Alabatit jane te mbushur me motra e vellezer binjake. Foshnjat me te vogla binjake jane Gian dhe John, 4 muajsh. Sipas legjendes lokale numri ne rritje i binjakeve ne Alabat filloi gjenerata me pare. Ndersa tani ne ishull jane 78 binjake jo identike dhe 22 binjake identike, perfshire dhe 2 vellezer siameze. Shumica prej tyre vishen njesoj. Dy personat me te vjeter ne Alabat jane gjyshet 86-vjeçare Eudosia dhe Antonia Meras.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist