Njerezit kane zhdukur 60% te kafsheve gjitare ne bote!

Written by on 30/10/2018

Njerezimi ka zhdukur 60% te gjitareve, zogjve, peshqve dhe zvarranikeve qe nga viti 1970, duke bere qe ekspertet kryesore ne bote te paralajmerojne se asgjesimi i kafsheve te egra tani eshte nje emergjence qe kercenon qyteterimin. Vleresimi i ri i masakres se kafsheve te egra behet ne nje studim te madh nga Fondi Boteror per Natyren dhe perfshin 59 shkencetare nga e gjithe bota. Studimi tregon se konsumi i madh dhe ne rritje i ushqimit dhe burimeve nga njerezit po shkaterron sistemin e jetes, qe eshte ndertuar per miliarda vite.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist