Nis testimet avioni me i madh ne bote

Written by on 21/04/2018

Nis testimet avioni me i madh ne bote

Avioni me i madhe ne bote ka nisur testimet per tu sherbyer misioneve ne hapsire. Ai Ka nje shtrirje krahesh prej 117 metrash, thuajse dyfishin e asaj te nje Boeing-u 747.  Ky avion ka nje kabine te dyfishte, nje per ekuipazhin dhe tjetren per kompjuterin e bordit. E veçanta eshte se mes tyre ka nje platforme per te ngarkuar nje sistem lançimi si per shembull nje rakete. Nese testet e tjera ne piste do te kene rezultat pozitiv, avioni mund te kryeje udhetimin e pare te tij kete vere. “Stratolaunch” eshte projekt i kompanise private hapesinore te udhehequr nga Paul Allen, bashkethemelues i Microsoft. Avioni mund te arrije nje shpejtesi prej 74.8 km/h ne piste. Objektivi i Paul Allen eshte qe te furnizoje me avionin e tij nje platforme lançimi per raketa dhe satelite, duke filluar nga nje kuote prej 10 km.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist