Nis restaurimi i Kishes se Shen Apostujve

Written by on 21/07/2018

Nis restaurimi i Kishes se Shen Apostujve

Sezoni veror ka sjelle nder te tjera edhe me shume pune per te mirepritur turistet ne sitet e monumenteve te kultures. Ne Kishen e Shen Apostujve, Hoshteve ka nisur puna per restaurimin e saj.Kisha e Shen Apostujve ne Hoshteve, Zagori, eshte nje kishe pas-bizantine e tipit bazilikal. Projekti i restaurimit eshte hartuar nga specialistet e Institutit te Monumenteve te Kultures dhe parashikon restaurimin e çatise ekzistuese instalime te reja elektrike, si dhe nderhyrje konservuese ne pikturen murale dhe ikonostasin e drurit.

 

Nis puna për restaurimin e Kishës së Shën Apostujve

Projekti i restaurimit është hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës dhe parashikon restaurimin e çatisë ekzistuese me rrasa guri, restaurimin e elementëve konstruktivë, instalime të reja elektrike, si dhe ndërhyrje konservuese – restauruese në pikturën murale dhe ikonostasin e drurit.https://ata.gov.al/2018/07/21/kisha-e-shen-apostujve-ne-hoshteve-po-restaurohet/

Publiée par Agjencia Telegrafike Shqiptare sur Samedi 21 juillet 2018


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist