Nis pastrimi i vijes bregdetare ne Durres!

Written by on 10/04/2018

Sipas studimeve te fundit rreth 1.8 trilione copeza plastike qarkullojne ne oqeanet tona. Kjo do te thote se rreth 80,000 ton mbeturina gjenden ne uje.Nje organizate mjedisore ne Holande ka gjetur nje qasje unike per te luftuar ndotjen ne rruget ujore. Plastic Whale qe gjithashtu ben edhe ture me vizitore ne kanalet panoramike te Amsterdamit dhe ne portin e Rotterdamit me varka turistike, se fundmi ka angazhuar vete turistet e bordin e tyre te japin kontribut per pastrimin e mbetjeve plastike ne kanalet e famshme te qyteteve hollandeze. Mijera njerez hipin çdo vit ne bordin e kesaj anieje per te perveshur menget e per te hequr mbetjet plastike nga uji. Turistet bejne ture per kanalet historike per rreth 2 ore dhe me pas pajisen me rrjeta te medha neper duart e tyre e konkurrojne me njeri tjetrin se kush do te heqe me shume mbetje nga uji.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist