Nis festivali i Hurmave Arabe

Written by on 01/09/2018

 

Ne qytetin Buraidah te Arabise Saudite ka nisur festivali 45 ditor i shitjes se hurmave. Te njohura si hurmat arabe, fryti me ngjyre kafe ne te arte, ka nje shije te embel dhe po njeh treg te gjere ne bote. Fermeret, tregtaret dhe konsumatoret zbresin ne qytet, te njohur lokalisht si “qyteti i datave”, ne rajonin qendror Qassim, nje nga pjeset me konservatore te vendit, per ngjarjen 45-ditore, qe organizatoret thone se eshte me e madhe e ketij lloji ne bote.Arabia Saudite, eksportuesi me i madh ne bote i naftes, eshte gjithashtu prodhuesi kryesor i hurmave dhe zona rreth Buraidah eshte e njohur per brigjet e saj te medha te palmave. Qyteti shet çdo vit rreth 300,000 ton hurma. Llojet e ndryshme, format dhe madhesite jane ne shitje, por me nje hijeshi te  veçante eshte Sukari e kuqerremte, me vlere mes $ 5.33 per nje kuti prej 3kg deri ne $ 67 per lloje te rralla.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist