Ngjarjet me te rendesishme sportive 2019!

Written by on 31/12/2018

Ngjarjet me te rendesishme sportive 2019 – Per here te trete ne histori, Kampionati Boteror i Formula 1, do te zhvillohet gjate 2019 do te kete 21 Grands Prix, te barabarta me garat e mbajtura ne 2016 dhe 2018. Njembedhjete nga 21 garat do te zhvillohen ne Evrope, pese ne Azi, kater ne Amerike dhe nje ne Australi. Sezoni 2019 do te filloje me 17 mars me Grand Prix Australian dhe do te perfundoje me 1 dhjetor me Grand Prix Abu Dhabi. Viti 2019 do te shenoje nje arritje te jashtezakonshme ne historine e sportit, duke festuar Çmimin e Madh te 1000-te qe nga fillimi i tij ne vitin 1950. Gara qe do te mbaje kete pikete do te jete Çmimi i Madh i Kines me 14 prill.
Nderkohe gjate 2019 do te kete edhe disa evente te tjera interesante sportive per te mos u humbur:
Ne daten 3 shkurt do te mbahet ne Mercedes Benz Stadium ne Atlanta te SHBA, finalja e madhe e futbollit amerikan Super Bowl 2019.
Ne date 1 qershor ne Wanda Metropolitano ne Madrid mbahet finalja e Champions League
Nga data 7 qershor deri ne date 7 korrik ne France zhvillohet Kampionati Boteror i Futbollit per Femra
Nga data 1 deri ne 14 korrik mbahet Kampionati i Tenisit Wimbledon ne Londer
Dhe nga data 2 shtator deri ne 2 nentor ne Japoni mbahet Kupa e Botes ne Regby


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist