Nga libri i përrallave në realitet, Danimarka inaguron muzeun e pazakontë!

Written by on 01/07/2021

Danimarka ka inaguruar muzeun e pazakontë me një kosto prej 52 milionë eurosh. Muzeu u ndërtua në nder të tregimtarit të saj gjenial, Hans Christian Andersen. Projekti i rinovimit mori 10 vite kohë dhe u realizua nga arkitekti japonez Kengo Kuma.

Ai shprehet se është frymëzuar nga përrallat e autorit danez, prandaj në muze mbizotërojnë pemët, kopshtet e gjera, përzierja e drurit dhe qelqit./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background