Nga data 1 Maj, Muzeu Arkeologjik i Durresit do te jete i hapur cdo dite

Written by on 18/04/2018

Ne nje interviste direkte per emisionin Travel Club ne Radio Travel, Z.Ledion Lako, Drejtor i Muzxeut Arkeologjik te Durresit na beri nje panorame te muzeut kryesor te Durresit
Ne në katin e parë të muzeut janë të ekspozuara 2412 objekte arkeologjike, që fillojnë me periudhën prehistorike, arkaike, klasike, helene dhe romake.
Ajo që ka ndryshuar është një ekspozim më cilësor dhe i kuruar në detaj.
Gjithashtu, objektet iu nënshtruan një për një, trajtimit konservues mjaft të imët dhe të plotë, duke evidentuar vlerën e tyre shumë më mirë se më parë dhe duke marrë këtë pamje dinjitoze që kanë sot.
Kjo ka bere qe numri i vizitoreve si vendas dhe te huaj te dyfishohet.
Nderkohe nga muaji maj, Muzeu i Durresit do te jete i hapur cdo dite, per te perballuar fluksin e madh te vizitoreve te huaj te cilet qe tani kane konfirmuar me grupe nga vende te ndryshme viziten e tyre ne kete Muze.
 

 

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist