New York mbyll 2018 me shifra rekord, 65.2 milione turiste!

Written by on 18/01/2019

New York arrin nje tjeter rekord ne turizem. Sipas te dhenave te bordit te turizmit ne qytet vitin 2018 u mbyll me 65.2 milione turiste, nje rritje me 4% me shume se viti 2017. Ky eshte viti i nente radhazi qe New Yorku arrin rezultate pozitive ne sektorin e turizmi. Sa i perket hoteleve u arriten 37.7 milione prenotime qe kane gjeneruar mbi 623 milione dollare taksa mbi qendrimin. Turistet me numrin me te larte kane qene ata britanike ndjekur nga ata nga Kina, Kanadaja, Brazili, Franca, Australia, Gjermania dhe Italia.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist