Ne Suedi gjendet qepa me e vjeter ne bote!

Written by on 14/04/2018

Ne Suedi gjendet qepa me e vjeter ne bote!

Ne fshatin Sandy Borg te ishullit suedez Ölanda gjate nje germimi eshte gjetur nje qepe e vjeter 1500 vjeç. Arkeologia Helena Victor, ne deklaraten e saj njoftoi se kane gjetur nje qepe te djegur e vjeter 1500 vjet. Ajo tha se ne ato vite ne Skandinavi nuk ka pasur kultivim te qepes dhe vuri ne dukje se qepa mund te kete qene e importuar nga Perandoria Romake. Victor theksoi se qepen e kane gjetur prane nje oxhaku gjate germimeve ne nje kala antike. Ajo tha se kjo do te hedhe drite mbi marredheniet e aferta tregtare te atyre qe kane jetuar ne rajon me Perandorine Romake.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist