Ne qytetin antik te Amantias zhvillohet Festa e Tradites

Written by on 28/05/2018

Ne parkun arkeologjik Amantia, si çdo vit kremtohet festa e ketij qyteterimi te lashte. Edhe kete vit eshte zhvilluar nje aktivitet kulturor, ku ne baze ishte tradita e zones. Artiste te mirenjohur si dhe grupet polifonike  kane ndezur atmosferen e amfiteatrit antik te Amantias. Sot gjenden rrenojat e kesaj qendre te hershme ilire te shtrire ne hapesire dhe ne kohe, ne 15 hektare te parkut arkeologjik te Amantias, lindur e lulezuar ne 10 shekuj, ne ndryshim e pasurim te vazhdueshem. Epiqendra e qyteterimit ne nje zone te tille kodrinore gjendet ne lartesine 613 metra mbi det.

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist