Ne ankand sendet personale te Neil Armstrong!

Written by on 05/11/2018

Te apasionuarit pas hapesires, te magjepsur pas aventures ne Hene te astronautit te NASA-s, Neil Armstrong, shpenzuan me shume se 4 milione dollare apo 3.5 milione euro, vetem ne diten e pare te nje ankandi te rralle te sendeve personale te Armstrongut.Me 20 korrik 1969, Armstrong, qe udhehoqi misionin “Apollo 11”, u be i pari njeri qe eci ne Hene. Ankandi eshte shitja e pare e madhe e te dhenave te tij personale dhe vjen ne mesin e nje kerkese ne rritje nga koleksionistet, per shkak edhe te afrimit te pervjetorit te 50 te shkeljes se njeriut ne Hene. Kostume fluturimi, medalje, flamuj dhe fotografi ishin mes sendeve qe dolen nen çekiç, duke i dhene fansave te hapesires mundesine per t’u bere zoter te nje copeze historie. Objekti i shitur me shtrenjte deri me tani eshte nje steme qe mbante imazhin e modulit henor “Apollo 11”, steme kjo qe u shit per 468.500 dollare.

epa07015819 Visitors take pictures of the spacesuit of Neil Armstrong, commander of the Apollo 11 space mission, which landed the first man on the Moon on 20 July 1969, at the exhibition of temporarily off display items at the Smithsonian’s National Air and Space Museum Conservation Lab at Udvar-Hazy Center in Chantilly, VA, USA, 12 September 2018. The museum is preparing for national commemorations of the 50th anniversary of the Apollo 7 mission in October 1968. EPA-EFE/TASOS KATOPODIS


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist