Muzeu i Katarit apo Luvri i Abu Dhabit, kush e fiton garen e monumenteve

Written by on 30/03/2019

Pas 10 viteve pune dhe me nje buxhet prej 330 milion dollaresh, eshte hapur per vizitoret muzeu i Katarit. Muzeu ka nje siperfaqe prej 52.000 metrash katrore dhe ngjan me nje grup disqesh fluturuese . Ky mund të jetë dizajni më tërheqës i të gjitha ndërtesave të reja të Katarit, pasi ne te perfshihen 114 skulptura dhe nje cati e përbëre nga 76,000 panele në 3,600 forma dhe madhësi të ndryshme. Drejtori i muzeut eshte shprehur se ky muze rrefen historine e popullit te katarit dhe eshte nje arme e forte e Katarit ne garen kulturore mes kombeve të Gjirit, ku bej pjese edhe <Louvri i Ri> në Abu Dhabi, i hapur në vitin 2017.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist