Mjalt’fest terheq turistet ne Dhermi

Written by on 09/07/2018

Mjalt’fest terheq turistet ne Dhermi

Panairi i kulinarise, Mjalt’fest, per disa mbremje me radhe u shijua nga pushues te shumte te huaj, ne pedonalen e re te bregut te Dhermiut. I organizuar ne kuadrin e ciklit te festave te tradites qe zhvillohen kete sezon veror ne te gjitha zonat turistike, panari i mjaltit bio te zones se Himares, ju shtoi pushuesve shijen shqiptare te ushqimit, dhe sherbeu si aktivitet alternativ i mbremjes per pushuesit rezident. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi i pranishem ne aktivitet deklaroi se festat lokale, do te vijojne pergjate gjithe bregut me produktin tipik: peshkun, vajin e ullirit, nenproduktet bujqesore, embelsirat tradicionale, glikote, veren, punimet tradicionale artizanale etj.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist