Miliarderi Jef Bezos u nis drejt hapësirës, synon të zhvillojë turizmin atje!

Written by on 21/07/2021

Ditën e djeshme lajmi se miliarderi Jef Bezos u nis drejt hapësirës me raketën New Shepard të kompanisë së tij “Blue Origin” bëri xhiron e botës. Bezos u shoqërua nga 3 persona ku ndër to ishte vëllai i tij Wally Funk, një aviatore pioniere e kohës së saj dhe një student 18-vjeçar, Oliver Daemen.

Udhëtimi i tyre zgjati gjithsej vetëm 11 minuta. Raketa New Shepard, e ndërtuar nga kompania e miliarderit Bezos është krijuar ndër të tjerash me perspektivën për të zhvilluar turizmin hapësinor./radiotravel.al   


Current track

Title

Artist

Background