Miliarderet me fitimet dhe humbjet me te medha kete vit!

Written by on 26/12/2018

2018-a ka qenë një vit i vështirë për shumë investitorë anembanë botës, pasi tregjet e aksioneve janë tronditur nga ngjarje si Brexit apo tensionet tregtare mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës.Mes pasigurisë, pasuria e shumë miliarderëve është zvogëluar. Forbes ka bere nje liste te miliardereve qe kane pasur rritjen me te madhe te pasurise se tyre kete vit. Vendin e pare e mban 1. Jeff Bezos me nje rritje prej +27% te pasurise prej 127.2 miliard $. Ne vend te dyte vjen Tadashi Yanai  qe pasohet nga Vagit Alekperov, Rupert Murdoch, Steve Ballmer, Bill Gates dhe Elon Musk.M nderkohe vendin e pare si miliarderi i cili ka perjetuar zvogelimin me te madh te pasurise se tij per 2018 eshte Marc Zuckerberg me -18.7 miliarde $ influencuar nga skandali Cambridge Analityca.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist