Miliarderet e botes behen akoma edhe me te pasur!

Written by on 27/10/2018

Miliarderet kane bere me shume parà ne vitin 2017 sesa çdo vit tjeter ne histori.Te pasurit e botes rriten pasurine e tyre me nje te pesten (20%), ne 8.9 trilione dollare, sipas nje raporti te bankes zvicerane “UBS”. Parusite e super te pasurve te sotem jane rritur me nje ritem me te shpejte, krahasuar me shekullin e XX, kur familje si “Rothschilds”, “Rockefellers” dhe “Vanderbilts” kontrollonin pasuri pa fund. Raporti i “UBS”-se thote se, ka aq shume parà ne duart e super te pasurve, saqe nje vale e re familjesh te pasura dhe te fuqishme eshte krijuar. Plot 2.158 miliarderet e botes rriten pasurine e tyre me 1.4 trilione dollare vitin e shkuar, shume kjo me e madhe sesa GDP-ja e Spanjes apo Australise, ndersa bursat ne ngritje ndihmuan pothuajse çdo te pasur te arrije rritjen absolute me te madhe ne histori.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist