Michael Kors blen Versace-n per 2.1 miliarde $

Written by on 26/09/2018

 

Versace i eshte shitur grupit amerikan, Michael Kors, kundrejt vleres prej 2.1 miliarde dollaresh, si nje nder shembujt e fundit ku nje brand europian shume i suksesshem mode, i krijuar qe nga themelet e tij nga anetaret e nje familjeje, i shitet nje konglomerati global te modes.Michael Kors, i cili vitin e kaluar bleu nje nder brandet me te njohura te kepuceve, Jimmy Choo, kundrejt vleres prej 900 milione paund, konfirmoi dje blerjen e Versace, duke i bashkuar te tria ne nje kompani te re te quajtur “Capri Holdings”. Sipas kesaj marreveshje, suksesi i brandit Versace do te vazhdoje te rritet edhe me shume. Kjo kompani, e cila u themelua rreth 40 vite me pare, e ka ndertuar imazhin e saj me shume kujdes, gje qe ia ka rritur asaj besimin nder vite, duke veshur keshtu disa prej emrave me te njohur si Princeshe Dianen, Demi Moore dhe  Elizabeth Hurley. Familja zoteron 80% te biznesit. Shitja e Versaces tek Michael Cors nuk eshte e vetmja e permasave te tilla. Dior iu shit grupi francez Moet Hennessy Louis Vuitton, kundrejt vleres prej 13 miliarde dollaresh gjate vitit te kaluar. Chanel qe eshte nje prej markave me te madha luksoze europiane, ndoshta eshte nder te vetmet qe ende nuk eshte shitur.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist