Mbyllet per turistet pallati dhe kopshtet e Versajes, “jelekeverdhet” ndryshojne destinacion!

Written by on 22/12/2018

Mbyllet per turistet pallati dhe kopshtet e Versajes, “jelekeverdhet” ndryshojne destinacion!
Protestuesit e quajtur “jeleket e verdhe”, te cilet kane bllokuar rruget ne te gjithe Francen dhe jane perleshur me policine qe nga mesi i nentorit, do te marshojne sot ne ish qytetin mbreteror te Versajes, te vendosur kunder reformave te qeverise. Pallati dhe kopshtet e Versajes, jane nje simbol i pushtetit francez dhe jane nje nga atraksionet kryesore turistike te Evropes, por do te mbyllen sot, pasi autoritetet presin pjesemarrjen e qindra protestuesve. Demonstrata do te jete e mbyllur per rruge qendrore te qytetit, edhe larg nga zonat e pallatit dhe zonat e shopingut. Udheheqesit e jelekeve te verdhe kane bere thirrje per demonstrata te reja te shtunen dhe i inkurajuan mbeshtetesit e tyre per te bllokuar kamionet ne kufi, ne fundjaven e gjashte te protestave ne mbare vendin.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist