Maroku prezanton trenin me te shpejte ne Afrike!

Written by on 17/11/2018

Maroku peruroi se fundmi trenin me te shpejte ne Afrike, i cili do te pergjysmoje kohen e udhetimit midis shperndarjeve komerciale dhe industriale te Casablancas dhe Tangierit. Pas shtate viteve pune ne vijen hekurudhore me shpejtesi te larte, Mbreti Mohammed VI dhe Presidenti francez Emmanuel Macron hipen ne tren per udhetimin inaugurues nga Tangeri ne kryeqytetin Rabat. Treni, i cili u provua me shpejtesi prej 357 km ne ore dhe planifikohet te shkoje ne 320 km ne ore, do te shkurtoje me me shume se gjysmen e kohes, udhetimin prej 200 km nga Casablanca ne Tangier, qe tani zgjat dy ore. Linja me shpejtesi te larte u perfundua me nje kosto totale prej 2.4 miliarde dollare. Zyrtaret kane thene se projekti do te nxise rritjen ekonomike ne rajonin e Tangierit dhe do te ndihmoje ne terheqjen e me shume investimeve ne Marokun verior, ku ndodhet nje nga portet me te medha te Afrikes.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist