Luksemburgu do te ofroje transport publik falas ne 2019!

Written by on 06/12/2018

Luksemburgu do te jete vendi i pare ne bote qe pritet te kete transport publik falas per te gjithe. Biletat ne transportin publik qe perfshijne udhetimin me tren, tramvaj dhe autobuse do te hiqen ne veren e ardhshme. Ky vendim eshte marre nga koalicioni i ri qeverises, i drejtuar nga Xavier Bettel, i cili u betua per nje mandat te dyte si kryeminister te merkuren.Aktualisht biletat kushtojne rreth 2 euro, ku ne nje qytet te vogel mbulon pothuajse te gjithe udhetimin. Per te funksionuar sistemi i transportit ne Luksemburg kushton rreth 1 miliard euro ne vit, por si rezultat i ofertave koncesionare çmimet jane vetem 30 milione euro ne vit.Pas premtimit te transportit falas, qeveria e re ne Luksemburg po shqyrton gjithashtu mundesine e legalizimit te kanabisit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist