Londra pergatitet per nje “Tulipan”

Written by on 21/11/2018

Londra po pergatitet per nje ndertese te re gjigande qe do te quhet Tulipan. Arkitektët britanikë “Foster+Partners” zbuluan projektin e kullës 305 metra, e dyta më e larta në kryeqytetin britanik.Ndërtimi pritet të fillojë në vitin 2020 e të mbarojë në vitin 2025.Tulipani do të jetë përkrah Gherkinit, që është ndërtuar nga e njëjta kompani. Ndryshimi është se kjo e fundit nuk do të jetë qendër me hapësira tregtare, por ndërtesë e përkushtuar për veprimtari kulturore dhe edukimi.Pjesa e sipërme, e mbuluar me xhama, do të ketë galeri, bare e restorante, si dhe pamje 360-gradë të qytetit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist