Lojrat Olimpike shume te shtrenjta, qyteti kanadez refuzon oferten per organizim!

Written by on 14/11/2018

Banoret e qytetit kanadez Calgary kane votuar me force kunder ofertes per te organizuar Lojerat Olimpike Dimerore 2026.Me shume se 56% e votuesve e hodhen poshte idene ne mes te nje pjesemarrjeje te larte ne votim.Vota e Calgary le kryeqytetin suedez Stokholm dhe nje oferte italiane qe perfshin Milanon dhe Cortina D’Ampezzo, si te vetmit kandidate te mbetur.Interesi per te organizuar Olimpiaden e Veres dhe Dimrit ka rene, pasi kostoja e organizimit te ngjarjeve eshte rritur.Komiteti Olimpik Nderkombetar do te perzgjedhe qytetin mikprites te Olimpikeve Dimerore 2026 ne  qershorin e ardhshem.Qyteti zviceran i Sionit, Sapporo ne Japoni dhe Graz ne Austri u terhoqen nga oferta per Lojerat 2026 me pare kete vit. Komiteti Olimpik Nderkombetar nderkohe zgjodhi Pekinin si mikprites te Lojrave Olimpike Dimerore 2022.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist