Ky ishull i bukur dhe shumëngjyrësh do të jetë kryeqyteti i Kulturës për Italinë gjatë 2022

Written by on 21/01/2021

Ishulli i vogël dhe i bukur i Procida sapo ka fituar titullin si Kryeqyteti i Kulturës në Itali për vitin 2022. Fitorja u njoftua nga Ministri Italian për Kulturën Dario Franceschini, i cili uroi Procidan duke thënë se ajo do të shoqërojë Italinë në vitin e rilindjes së saj. Procida ishte ishulli i vetëm në mesin e dhjetë finalistëve dhe do ta marrë titullin nga Parma, e cila e ka mbajtur titullin për dy vite rresht. Në 2023 ajo do ta dorëzojë çmimin në qytetet e Bergamos dhe Breshias, qytetet që u goditën më shumë nga COVID-19 në Itali.


Current track

Title

Artist