Ky është shteti me ushtrinë më të madhe aktive në botë!

Written by on 07/01/2020

“Global Firepower Estimate” e ka renditur Kinën të parën përsa i përket fuqisë njerëzore. Ajo ka aktualisht në dispozicion rreth 2.18 milion ushtarë aktivë. Me gjysmën  e numrit, në vend të dytë vjen India dhe pas saj Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Rusia dhe Koreja e veriut janë vendet e vetme të tjera me më shumë se 1 milion fuqi ushtarake  njerëzore. Shqipëria sipas raportit renditet në vendin e 118-të nga 137 që mban lista.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist