Kush eshte restoranti me i mire ne bote?

Written by on 22/06/2018

Kush eshte restoranti me i mire ne bote?

 

Restoranti italian, “Osteria Francescana” zuri serish vendin e pare ne ceremonine e dhenies se çmimeve per 50 restorantet me te mire ne bote,  duke fituar pike per perdorimin ne menyre zbavitese te ingredienteve lokale.  Kjo eshte hera e dyte ne 3 vite qe restoranti ne Modena kryeson listen, pjesemarrja ne te cilen eshte bere aq e lakmuar sa zoterimi i yjeve Michelin. Pjesemarresit ne liste dhe renditja, eshte bazuar ne nje sondazh te me shume se 1,000 kuzhiniereve, kritikeve te ushqimit dhe eksperte te tjere te industrise ne te gjithe boten. Te tre vendet kryesore u zune nga restorante europiane. “El Celler de Can Roca”, ne Catalonje zuri vendin e dyte, ndjekur nga “Mirazur”, ne rivieren franceze.  Fituesi i vitit te kaluar, “Eleven Madison Park” ne New York, ra ne vend te katert.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist