Kush do te jete qyteti me i madh ne bote ne 2030?

Written by on 20/10/2018

Kush do te jete qyteti me i madh ne bote ne 2030?

Ne po perballemi me nje epoke te re ne historine e urbanizimit. Pese qytete te reja mega do te mbizoterojne ne bote deri ne vitin 2030. Ne vitet ’50, New York ka mbajtur kreun, por shpejt ia dha Tokios. Vitin e kaluar, 26 nga 33 megapololet ekzistuese ne bote ishin ne vendet ne zhvillim dhe ne dymbedhjete vitet e ardhshme do te jene pikerisht keto vende qe do te dominojne skenen e qyteteve te medha, me 5 metropole te reja te pafundme.Ne 2030 Xhakarta do te jete qyteti me i madh ne bote me 35.6 milione banore. Vendin e dyte do ta mbaje Tokio nderkohe qe listen e 5 qyteteve me te populluara te botes brenda vitit 2030 e plotesojne Karaci, Manila dhe Kajro


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist