Ku do te ndertohet metropoli i ri qe kushton 15 miliarde $?

Written by on 28/03/2019

Nje hapesire e madhe pothuajse sa Londra, me nje dizajn qe ngjan me Hong Kongun e Singaporin, dhe nje buxhet prej 1.4 miliarde dollaresh jane vene ne dispozicion per zhvillimin e nje metropoli te ri, Port City ne Sri Lanka. Megjithëse koncepti i Port City filloi në vitin 2004, planet e tij u shtynë nga lufta. Gjithashtu kryeministri i asaj kohe pezulloi projektin ne vitin 2014, duke përmendur shqetësimet rreth dëmtimit të vijës bregdetare, por pas shumë kompromisesh projekti është ende në rrugën e duhur për të përfunduar fazën e parë të infrastrukturës deri në vitin 2020. Port City do të përfundojë në vitin 2041, dhe kostoja e tij pritet të arrijë deri në 15 miliardë dollarë.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist