Kosova ne Shengen, PE jep driten jeshile per liberalizimin e vizave!

Written by on 30/08/2018

 

Komiteti i Lirive Civile i Parlamentit Evropian, votoi sot  ne favor te nisjes se negociatave me Keshillin Evropian dhe Komisionin Evropian per liberalizimin e vizave te qytetareve te Kosoves me zonen e BE-se, Schengen. Parlamenti Evropian pritet ta miratoje vendimin ne nje seance ne tetor, por procesi pritet te marre kohe me te gjate ne Keshill.Diplomatet e vendeve anetare pritet te kene takimin e pare per kete teme me 17 shtator. Komisioni Evropian ka vleresuar se Prishtina i ka plotesuar dy kushtet e mbetura per liberalizim vizash megjithate Kosova eshte vendi i vetem i Ballkanit Perendimor qe nuk ka liberalizim vizash me BE-ne.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist