Korrik – Gusht , 2.5 milione turiste te huaj vizitojne Shqiperine!

Written by on 30/08/2018

 

Zevendesministri i Turizmit dhe Mjedisit, Hajrulla Çeku deklaroi ne nje interviste per mediet se vetem gjate korrikut dhe gushtit Shqiperine e kane vizituar 2.5 milione turiste te huaj. Megjithate sipas Cekut me perfundimin e gushtit nuk do te jete fundi i sezonit pasi pritshmerite per shtatorit jane teper te larta, ku pritet nje fluks i madh i turisteve te huaj. Kete sezon eshte vene re rritje e madhe ne pika qe nuk kane patur fluks te madh me pare, siç eshte porti i Sarandes, Vlores dhe Durresit, ku rritja e turisteve te huaj ka qene me 20%. Vec bregdetit edhe turizmi kulturor eshte preferuar shume duke terhequr me shume se gjysem milione turiste apo 65% me shume se nje vit me pare. Pritshmerite jane qe 2018 te mbyllet me 6 milione turiste ne Shqiperi.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist