Konsumi i bananeve parandalon semundjet e zemres!

Written by on 10/05/2018

Konsumi i perditshem i bananes parandalon semundjet e zemres dhe infarktet, sipas nje studimi te fundit. E pasur ne kalium, ushqimet si banania ndalojne bllokimet fatale qe mund te ndodhin dhe ngushtimin e arterieve. Shkencetaret e Universitetit te Alabames kane zbuluar efektet pas testimeve tek minjte, te cilit ishin ne rrezik semundjesh zemre ku u vune re permiresime te medha pas konsumit te bananas. Zyrtaret thone se duhen konsumuar 3500 mg kalium çdo dite, çereku i te cilave plotesohet duke ngrene dy banane.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist