Kine,  zbulohet nje ene bronzi me vere 2000 vjecare!

Written by on 07/11/2018

Arkeologet kineze zbuluan ne nje varr te provinces Henan, nje ene prej brozi 2000-vjeçare qe permbante nje leng, qe mund te jete vere. Ena e izoluar mban rreth 3,5 litra te nje lengu te verdhe qe kishte nje arome te forte prej vere kineze sipas arkeologeve. Ky leng do t’i nenshtrohet nje shqyrtimi ne laborator per te percaktuar nivelin e alkoolit dhe nese rezulton vere atehere ajo do te jete mbetja me e vjeter e pijes e zbuluar ne Kine.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist