Kina se shpejti me aeroportin me futurist ne bote

Written by on 01/09/2018

 

Kina po nderton aeroportin me te ri gjigant me nje dizajn futurist, qe do te shnderrohet ne nje nga me te frekuentuarit ne bote. Aeroporti i ri nderkombetar i Daxing pritet te punoje me kapacitet te plote ne vitin 2025. Ai do te kete atehere tete pista operacionale dhe do te kete kapacitet te prese 72 milione pasagjere ne vit. Punonjesit po punojne me ritme shume te shpejta ne kantier, e barabarte me ndertimin çdo dite te nje ndertese 18 kateshe. Deri ne vitin 2036, numri i pasagjereve qe do te udhetojne ne mbare boten pritet te dyfishohet dhe te arrije ne 7,8 miliarde ne vit, sipas vleresimeve te Shoqates Nderkombetare te Transportit Ajror. Me nje kosto te pergjithshme prej 8 miliarde euro per  aeroportin e ri do te kete nevoje per 200 000 tone çelik.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist