Kina dergon ne hapsire nje “Hene artificiale” per te ndricuar qytetin Chengdu!

Written by on 19/10/2018

Kina dergon ne hapsire nje “Hene artificiale” per te ndricuar qytetin Chengdu!

Kina ben te ditur se do te nise nje “hene” artificiale ne hapesire, e cila shpreson te ndriçoje nje nga qytetet me te medha te vendit. Zyrtaret ne Chengdu, nje qytet prej 14 milione banoresh ne provincen jugperendimore te Kines te Sichuan, njoftuan planet per te vendosur nje satelit ne orbite deri ne 2020 -en, ne menyre qe te reflektojne rrezet e diellit ne rruget e saj gjate nates, duke pretenduar se do te jete mjaft e ndritshme per te zevendesuar plotesisht dritat e rruges.Sateliti do te perdore nje shtrese reflektuese per te drejtuar driten ne menyre qe te ndriçoje zonen rreth tokes deri ne 50 kilometra katrore, sipas Wu Chunfeng, kryetar i Institutit te Kerkimeve te Sistemit te Shkences dhe Teknologjise Mikroelektronike te Hapesires se Qytetit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist