Katari se shpejti nje “ishull” ?

Written by on 01/09/2018

 

Nje zyrtar saudit nenvizoi se mbreteria po ecen perpara me nje plan per te germuar nje kanal qe do ta kthente gadishullin fqinj te Katarit ne nje ishull, ne mes te nje grindje diplomatike midis kombeve te Gjirit. Plani, i cili do ta ndante fizikisht gadishullin e Katarit nga kontinenti saudit, eshte pika me e fundit e konfliktit ne nje mosmarreveshje te gjate 14-mujore midis dy shteteve.Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Egjipti kane nderprere marredheniet diplomatike dhe tregtare me Katarin ne qershor 2017, duke e akuzuar ate per mbeshtetjen e terrorizmit dhe duke qene shume prane Iranit. Qeveria ka ne plan te ndertoje nje kanal 60 km te gjate dhe 200 metra te gjere qe shtrihet pergjate kufirit me Arabine Saudite me Katarin.Nje pjese e kanalit,  do te kushtoje deri 750 milione dollare.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist