Kartolina e festave zbulon historinë e trishtë!

Written by on 25/12/2019

Tesco, zinxhiri masiv i dyqaneve me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, ka njoftuar se ka ndaluar prodhimin në një fabrikë në Kinë për një pretendim se fabrika përdorte punë të detyruar për të prodhuar kartat e Krishtlindjes.Sipas mediave të huaja,ka qenë Peter Humphrey ai që publikoi historinë në The Sunday Times duke thënë se një vajzë 6-vjeçare në Londrën e Jugut gjeti një kërkesë të shkruar me dorë për ndihmë brenda një karte Krishtlindjeje që ajo bleu nga Tesco. Pjesa e përparme e kartonit ishte zbukuruar me një kotele në një kapelë Santa, por brenda kishte një mesazh shqetësues nga dikush që pretendonte se ishte një i burgosur që ishte i detyruar të punonte.“Ne jemi të burgosur të huaj në burgun Shanghai Qingpu të Kinës”, thuhet në mesazhin me shkronja të mëdha. Babai i vajzës, Ben Widdicombe, i tha Associated Press se familja fillimisht mendoi se shënimi ishte një “shaka”. Ata shpejt e kuptuan se ishte diçka reale, megjithatë kontaktuan Humphrey, i cili u kërkua me emër në shënim.Humphrey si një hetues i korporatës u arrestua për disa vjet në Kinë në të njëjtin burg. Tesco tha në një deklaratë pas raportit se të gjitha kartat ishin tërhequr nga shitja, se ajo kishte pezulluar prodhimin në fabrikë, dhe se gjiganti ushqimor “kurrë nuk do të lejonte” një gjë të tillë, duke shtuar se ka filluar një hetim.Megjithatë, ankesa të tilla për punë të detyruar në objektet kineze janë shfaqur edhe më parë në Perëndim.


Current track

Title

Artist

Background