Kaliforni, e hena shpallet “vegane” me ligj!

Written by on 20/09/2018

 

Ne Berkeley, ne Kaliforni, SHBA, dita e pare e javes cdo jave pra e hena eshte zyrtarizuar si vegane. Nuk behet fjale per nje iniciative te atyre qe ndjekin dieten vegane, por per nje zgjidhje te aprovuar nga Keshilli Bashkiak i qytetit. Pra, me ligj, nje here ne jave, qytetaret do te duhet te ushqehen “gjelber”.Te gjithe ceremonive dhe eventeve te organizuara ne qytet do u sherbehet ushqim vegan. Iniciativa eshte nje fushate sensibilizimi kunder konsumit te ushqimit dhe impaktit ambiental qe vjen nga kjo, deri ne fund te vitit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist