Ja telefonat qe leshojne me shume rrezatim

Written by on 08/09/2018

 

Agjencia Gjermane “Statista” publikoi listen me 15 modelet e telefonave qe leshojne me shume rrezatim gjate kohes qe nje perdorues kryen nje telefonate. Telefoni inteligjent me nivelin me te larte te rrezatimit eshte Mi A1 i kompanise kineze Xiaomi, qe kryeson listen, ne te cilen 12 nga 15 celularet jane te kompanive si Huawei, ZTE ose OnePlus, te gjitha me seli ne vendin aziatik. Megjithate, te tjere telefona te kategorise se pare si iPhone 7, ose iPhone 8, te dy te Apple apo Sony Xperia XZ1 Compact, gjithashtu perfshihen ne listen negative. Edhe pse nuk ekziston nje direktive universale per nivelin e sigurt te rrezatimit, Blauer Engel, certifikimi gjerman per produktet dhe sherbimet qe respektojne mjedisin, miraton vetem ato pajisje norma e perthithjes specifike te te cileve eshte me pak se 0.60 wat per kilogram, nje kerkese qe nuk i ploteson asnje nga ato telefona qe jane ne liste.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist