Ja si i mbijeton Kulla e Pizes termeteve!

Written by on 13/05/2018

Prej kohesh inxhinieret nuk kane ditur t’i japin pergjigje pyetjes qe lidhet me Kullen e Pizes ne Itali.Si ka mundesi qe kulla e anuar u ka mbijetuar termeteve te forta?Profesor George Mylonakis iu bashkua ekipit te inxhiniereve italiane ne Roma, Tre University. Pasi studiuan aktivitetin sizmik te rajonit ekipi i studiuesve doli ne perfundimin se Kulla e Pizes ka qendruar ne kembe fale nje fenomeni qe njihet si nderveprimi dinamik truall-strukture.Lartesia e konsiderueshme dhe ngurtesia e kulles, te kombinuara me butesine e tokes ne themele, bejne qe dridhjet karakteristike qe shkakton termeti te modifikohen dhe kulla te mos rezonoje me lekundjet e tokes ku eshte ngritur.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist