Ja si duket ana e erret e Henes!

Written by on 11/01/2019

Ja si duket ana e erret e Henes!

Anija kozmike kineze dergoi nga siperfaqja e fshehur e Henes nje foto panoramike impresionuese te vendit te saj te mberritjes, duke treguar nje peizazh gri dhe te mbushur me kratere.Misioni “Chang’e-4” arriti me 3 janar zbritjen e pare historike ne Hene mbi kete pjese te hemisferes se satelitit qe i kthen gjithe kohen kurrizin Tokes. Kjo eshte nje faze thelbesore e programit ambicioz hapesinor kinez. Nje robot i vogel me rrota i telekomanduar, “Yutu-2” doli nga anija kozmike dhe levizi mbi siperfaqen e Henes per te kryer analiza. Imazhi panoramik 360 grade tregon nje siperfaqe henore gri, nje pjese te sondes dhe robotin e vogel bashke me shenjat e lena nga rrotat e tij.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist