Ishulli i pazakontë në Korenë e Jugut që nuk u braktis nga turistët as në pandemi

Written by on 18/03/2021

Ishulli Banwol dhe Bakji në Korenë e Jugut janë quajtur “ishujt vjollcë”, që kur qeveria koreane e mori këtë iniciativë në vitin 2015. Çatitë e ndërtesave, kabinat e telefonit dhe urat janë të gjitha ngjyrë vjollcë. Që nga viti 2018, më shumë se 490.000 njerëz kanë vizituar ishujt, sipas CNN Travel. Vetëm midis qershorit dhe gushtit të vitit 2020, më shumë se 100.000 njerëz erdhën në ishuj, një rritje prej 20% nga 2019.

Banwol Island: An Instagrammable Purple Island In South Korea

Dhe meqenëse një periudhë karantine 14-ditore është e detyrueshme me hyrjen në Korenë e Jugut gjatë pandemisë, ishujt po ofrojnë një mundësi të turizmit të brendshëm për vendasit./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background