Irani ndalon perdorimin e BitCoin!

Written by on 26/04/2018

Irani ndalon perdorimin e BitCoin!

Banka Qendrore iraniane ka bllokuar te gjitha bankat e nivelit te dyte qe te kryejne transaksione me monedhat virtuale, si BitCoin.Ne argumentimin e dhene nga banka qendrore ne Teheran thuhet se monedhat virtuale mund te sherbejne per pastrim parash, financimin e terrorizmit, por edhe te mbushin xhepat e krimineleve dhe krimit te organizuar”.Ky vendim prek me mijera qytetare dhe biznese iraniane, qe e shihnin monedhat virtuale si nje rruge per te tejkaluar problematiken e industrise bankare ne vend, te goditur fort nga sanksione nderkombetare.Megjithate, vete Irani eshte duke shqyrtuar mundesine qe te hedhe ne treg nje monedhe te tijen virtuale.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist