Investimet kineze në Europë, sfida e madhe e BE-së

Written by on 01/07/2019

Investimet kineze në Europë kanë arritur nivele të larta në dy dekadat e fundit. Sipas statistikave të fundit investimet nga Kina arritën nivel rekord prej 35 miliardë eurosh në vitin 2016, një rritje marramendëse krahasuar me vitin 2008. Synimet e Kinës në Europë janë ndihmuar nga kriza e borxhit të euros në vitin 2008, gjë që çoi në normë më të ulët të këmbimit të monedhës midis 2008 dhe 2016. Që prej asaj kohe firmat kineze kanë bërë investime të rëndësishme në fusha të ndryshme.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist