Indonezi, ende rrezik per tsunami ne Java dhe Sumatra

Written by on 24/12/2018

Indonezi, ende rrezik per tsunami ne Java dhe Sumatra
Banoret e zonave bregdetare prane vullkanit Anak Krakatau ne Indonezi
jane keshilluar t`i qendrojne larg brigjeve nga frika e nje tsunami te ri ne
zone. Dallge gjigande u perplasen kete fundjave mbi qytetet ne ishujt e Javes
dhe Sumatres duke vrare te pakten 281 persona e duke plagosur 1,016 te
tjere. Mendohet se ishte pikerisht aktiviteti vullkanik shkaktari i fatkeqesise,
pas se ciles vullkani pati edhe nje tjeter shperthim. Perpjekjet e shpetimit po
pengohen nga rruget e bllokuara megjithate ekipet e kerkimit vijojne punen
ne kerkimin e te mbijetuarve. Ne muajin shtator, nje termet shkaktoi nje
tsunami qe perfshiu ishullin Sulavezi duke shkaktuar 2200 te vdekur e
mijera te plagosur.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist