Inagurohet ura me e gjate ne bote!

Written by on 23/10/2018

Presidenti kinez ka hapur sot zyrtarisht uren me te gjate te kalimit ne det ne bote, nente vite pas fillimit te ndertimit. Ura eshte e gjate 55 km dhe lidh Hong Kong me Macau dhe qytetin kinez te Zhuhai. Ajo ka kushtuar rreth 20 miliarde dollare per tu ndertuar. Punimet per ndertimin e saj jane ndaluar disa here per çeshtje sigurie, pasi te pakten 18 punetore kane vdekur ndersa punonin. Ura do te hapet per trafikun publik diten e neserme. Ura, e projektuar per t’i bere balle termeteve dhe tajfuneve, eshte ndertuar duke perdorur 400,000 ton çelik, te mjaftueshme per te ndertuar 60 Kulla Eiffel.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist