IATA: 2018 , nje vit i arte per fluturimet ne bote!

Written by on 11/06/2018

Shoqata Nderkombetare e Transportit Ajror thekson se fundmi se 2018 do te jete nje vit i arte per fluturimet ne bote. Asambleja e pergjithshme e kesaj shoqate qe u mbajt ne Sidnei me pjesmarrjen e me shume se 290 kompanive ajrore theksoi se deri ne fund te ketij viti do te kete nje rritje me gati 8% me shume te fluturimeve ne krahasim me vitin e kaluar. Kontinentet me fluksin me te larte mbeten Azia, Amerika e Veriut dhe Europa. Nderkohe si sfidat kryesore per sektorin e aviacionit civil sot ne bote IATA liston cmimet e rritura te karburantit, taksat aeroportuale, praktikat e kontrollit ne shume vende dhe paqendrueshmeria gjeopolitike.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist