Hong Kongu, qyteti me me shume miliardere ne bote

Written by on 08/09/2018

 

Qyteti qe ka me shume pasanike ne bote nuk eshte me Nju Jorku. Atij qe njihet ndryshe si “Big Apple”, apo “Molla e madhe”, i eshte dashur t’ia dorezoje fronin Hong Kongut, destinacioni i ri i miliardereve. Vitin e kaluar, numri i individeve me llogari marramendese bankare qe preferojne qendren financiare aziatike eshte trefishuar, duke mberritur ne 10 mije. Personat e klasifikuar si superpasanike jane ata qe vlejne 30 milione dollare e lart. Besohet se ky ndryshim i rendesishem preferencash ka ardhur si pasoje e “boom”-it qe po perjeton tregu i aksioneve ne Hong Kong dhe lidhjet e tij financiare me ekonomine e fuqishme kineze. Pas Hong Kongut si qyteti me me shume miliardere vijon New York, Tokio, Los Angeles, Paris, Londer, Chicago, San Francisco, Washington DC dhe Osaka.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist